Papua-Nowa Gwinea
Papua Nowa Gwinea to państwo w Oceanii, położone w większości na wyspie Nowa Gwinea oraz dodatkowo na około 2800 wyspach. Lądowo graniczy jedynie z Indonezją, ale w najbliższym otoczeniu leżą również Australia i Wyspy Salomona. Dzisiejsza Papua-Nowa Gwinea powstała z połączenia dwóch terytoriów kolonialnych, które obejmowały wschodnią część Nowej Gwinei oraz pobliskie wyspy. Papua, której nazwa wywodzi się z języka malajskiego oznacza kręcone włosy typowe dla Malezyjczyków, obejmowała południowo-wschodnią część wyspy. Początkowo stanowiła ona kolonię brytyjską (Nowa Gwinea Brytyjska), by później zostać przekazaną pod administrację australijską. Północno-wschodnia część wyspy stanowiła część niemieckiego protektoratu Nowej Gwinei Niemieckiej. Papua-Nowa Gwinea uzyskała niepodległość dopiero w 1975 roku.
Próżno szukać w Papui architektonicznych śladów dawnych kultur, jakie bez trudu znajdziemy w sąsiedniej Indonezji, czy innych państwach rejonu Azji Południowo-Wschodniej. Pierwsze skojarzenia z Papuą Nową Gwineą to - kanibalizm. Kraj zachwyca bogactwem plemiennych tradycji kultywowanych od pokoleń. Fantastyczne, obrzędowe tańce, wykonywane w charakterystycznych maskach, są tu główną atrakcją turystyczną. Dziewicze rafy koralowe, niezwykłe wraki, ławice ryb i fantastycznie kolorowy makroświat - to wszystko sprawia, że Papua-Nowa Gwinea to także raj dla miłośników podwodnego świata.
Przydatne informacje:
waluta: 1 kina (PGK ) = 100 toeas
wizy: obywatele polscy muszą uzyskać wizę przed wyjazdem do Papui-Nowej Gwinei. W Polsce o wizę PNG można się starać w konsulacie australijskim. Cena 35 dolarów australijskich
szczepienia: zalecane są szczepienia na żółtaczkę A i B oraz dur brzuszny
język: angielski, tok pisin, hiti motu
klimat / kiedy jechać:
Klimat równikowy monsunowy, z obfitymi opadami. Średnia temperatura powietrza i średnie opady dla stolicy kraju wynoszą: w styczniu 28°C i 376 mm, w lipcu 27°C i 137 mm. Najlepiej unikać sezonu wilgotnego między grudniem a marcem. Sezon suchy to okres maj - październik. W kwietniu i listopadzie pogoda bywa bardzo zmienna. Klimatyczny wyjątek stanowią rejony Lae i Alotau, gdzie pory mokra i sucha występują odwrotnie.
Warto zobaczyć:
Papua Nowa Gwinea uchodzi wśród nurków za jeden z ostatnich nieodkrytych jeszcze podwodnych skarbów. Miejsce to nadal pozostaje rejonem dziewiczym. To właśnie w Papui można wybrać się w rejs, podczas którego zanurkujemy na rafach, jeszcze nigdy wcześniej nie odwiedzanych. Można powiedzieć, że w porównaniu z innymi miejscami, przybywa tu zaledwie garstka turystów. I właśnie to powoduje, że od lat w większości rankingów Papua-Nowa Gwinea zajmuje pierwsze miejsce pod względem atrakcyjności podwodnego świata, i nie tylko podwodnego.
Niebywałą atrakcją jest piękna i dzika przyroda - naturalną szatą roślinną kraju są wiecznie zielone lasy równikowe, na wybrzeżach lasy namorzynowe, na nizinach - bagienne, w suchszych rejonach kraju sawanny, w górach zaś lasy z dębem, bukiem i sosną. Występuje tu również wiele gatunków zwierząt endemicznych, zwłaszcza ptaków, m.in. ptaki rajskie i nielotny kazuar hełmiasty.
Port Moresby - stolica kraju i zwykle początek przygody z Papuą Nową Gwineą. Koniecznie trzeba wspiąć się na Paga Hill - niewielkie wzgórza, gdzie w tarasu widokowego można podziwiać piękną panoramę.
Rzeka Sepik - jeden z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych Papui Nowej Gwinei. To z jednej strony dziewicza przyroda i atmosfera prawdziwych peryferii świata, a z drugiej ciekawy folklor zamieszkujących na rzeką Papuasów. Sepik jest tym dla Papui czym Amazonka dla Brazylii. Wypływa z wysokich, zielonych gór i zbierając wody z licznych dopływów rozlewa się szeroko, tworząc tak jak Amazonka liczne zakola, jeziora, kanały i mokradła.